• Zespół Zawodowych i Ogólnokształcących jest szkołą z ponad 70-letnią tradycją.

Szkoła powstała w 1947 roku pod nazwą Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa, w której kształcono młodzież w różnych zawodach. Nauka trwała 3 lata, a absolwenci otrzymywali tytuł czeladnika.

Zajęcia nie odbywały się w murach obecnej szkoły, lecz w budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego. Lekcje w pierwszym roku nauki odbywały się po południu, a przed południem odbywały się zajęcia praktyczne pod nadzorem przydzielonego majstra. W latach następnych lekcje odbywały się zarówno rano, jak i popołudniu.Zadaniem szkoły było m.in. wyrównanie zaległości w nauce z czasów okupacji oraz wyuczenie nowego zawodu przydatnego na nowym rynku pracy.

W 1950 roku szkoła kształciła młodzież o specjalności monter samochodowy oraz pokrewne kierunki metalowe. Zajęcia teoretyczne dalej odbywały się w budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego, a zajęcia praktyczne w szkolnych warsztatach samochodowych przy ulicy Katowickiej.

W 1952 roku uzyskano budynek po Towarzystwie Przyjaciół Dzieci przy Placu Staszica 3. Zajęcia teoretyczne trwały w tym budynku aż do 1961 roku. Właśnie w tym czasie zostaliśmy przeniesieni pod aktualny adres, czyli do budynków przy ulicy Traugutta 2.

Na przełomie 1953/1954 roku, z powodu braku funduszy na remont kapitalny budynku przy ul. Katowickiej, dokonano likwidacji tych warsztatów, a młodzież praktyczną naukę zawodu pobierała w zakładach lniarskich. W tych latach szkoła nosiła nazwę: Zasadnicza Szkoła Metalowa.

W 1973 roku Kurator Oświaty we Wrocławiu utworzył zbiorczy zakład szkolny o nazwie Zespół Szkół Zawodowych w Kamiennej Górze. W skład tego zespołu wchodziły: Technikum Mechaniczno- Włókiennicze, Liceum Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, szkoły zawodowe i technikum dla pracujących.

Nadanie Zespołowi Szkół Zawodowych w Kamiennej Górze imienia 29 Pułku Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego miało miejsce w 1983 roku. Przy tek okazji otrzymaliśmy sztandar, który towarzyszy Nam na wszystkich najważniejszych uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych.

W 2001 roku uległa zmianie nazwa szkoły z Zespołu Szkół Zawodowych na Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze.

Aktualnie pracę dydaktyczną realizujemy w trzech budynkach znajdujących się blisko siebie. Są to obiekty po dawnej fabryce Hugo Sailischa. Była to tkalnia mechaniczna, w której produkowano materiał na pościel.

Wojewódzki Wydział Ochrony Zabytków w 2004 roku wpisał budynki szkoły w rejestr zabytków.

Obecnie do dyspozycji mamy kilkanaście wyposażonych sal lekcyjnych, pracownie informatyczne, nowoczesną i odnowioną w 2020 roku halę gimnastyczną, w której odbywają się różne imprezy okolicznościowe i zawody sportowe różnego szczebla.

Na terenie szkoły odbywają się również zajęcia w profesjonalnie wyposażonej kuchni.

Zajęcia dodatkowe służą poszerzaniu zainteresowań i pasji uczniów. Odbywają się w ramach kółek przedmiotowych i innych zajęć poza terenem szkoły.

Od kilku lat rekrutujemy młodzież do Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, które odbywają praktyczne szkolenia podczas wyjazdów na poligon i inne zajęcia do jednostki w Świętoszowie oraz w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Realizujemy wyjazdy na staże zawodowe do Lipska, na seminaria i szkolenia dla uczniów obu typów szkół. W planach mamy podjęcie współpracy z innymi podmiotami w innych krajach.

Realizujemy również wiele projektów lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Podejmujemy daleko idące inicjatywy, zarówno w sferze dydaktycznej, jak i wychowawczej. Nasza młodzież zdaje egzaminy zawodowe na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie uzyskują wybitne osiągnięcia na niwie sportowej oraz w rozmaitych konkursach różnego szczebla.

W gronie Naszych uczniów nie brakuje stypendystów, m.in. Prezesa Rady Ministrów czy w ramach Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej.

W Technikum kształcimy na kierunkach: logistyka z innowacją pedagogiczną – logistyka w wojskowości, spedytor, informatyk, budownictwo, żywienie i usługi gastronomiczne.

W Branżowej Szkole I stopnia kształcimy na kierunkach: ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, sprzedawca, kucharz, fryzjer, stolarz, piekarz, murarz – tynkarz, elektromechanik pojazdów samochodowych.

Każdego roku w Naszej szkole odbywa się wiele uroczystości i imprez, które już na stałe wpisały się do kalendarza szkoły czy miasta, m.in:

- przemarsz ulicami miasta z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości,

- upamiętnienie ważnych postaci historycznych - kpt. Józefa Sierocińskiego, lokalnego bohatera i patrona klas mundurowych,

- obchody Dnia Żołnierzy Niezłomnych,

- studniówkowy polonez na kamiennogórskim rynku.

Często odwiedzają Nas znamienici goście, m.in. weterani 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, aktor Jacek Pluta (absolwent Naszej szkoły).

Nasi uczniowie każdego roku angażują się w akcje charytatywne w ramach działalności Szkolnego Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego.